(0216) 456 66 58

» AWT Akustik Dalga Terapisi

AWT - AKUSTİK DALGA TERAPİSİ!

     

Dünyada ilk uygulaması ünlü şarkıcı Madonna üzerinde yapılan ve popülerliği hızla artan AWT cihazı; etkili sonuçları sayesinde hızla yükselen bir trendle selülit tedavisinde çok önemli bir yere yerleşmiştir. Şok Dalga Tedavisi (AVT), selülit tedavisine farklı bir yaklaşım getirmektedir.

 

Acoustic Wave Therapy (AWT- Akustik Dalga Tedavisi) cihazının çalışma prensibi şimdiye kadar ki selülit tedavileri için üretilmiş cihazlardan oldukça değişik!

 

AWT, selülitin başlıca iki nedeni üzerine etki gösteren bir uygulamadır. Cilt altında fibröz septa denilen iplikçik tutamları vardır. Fibröz septalar bağ dokusundan oluşur ve yağ dokuları arasında bulunurlar. Bu yapılar kadınlarda deriye dik yer alırlar ve yapıları bozulup elastikiyetlerini kaybedince deriyi içe doğru çekerler. Böylece çukurluklar ve tümseklerin oluşmasına yol açarlar. Şok dalgaları hem fibröz septa ve yağların alt dermis içinde oluşturduğu çıkıntılar üzerinde etki gösterirken,  hemde üretilen şok dalgaları deriden ve yağlardan geçerek fibröz septaların, yüksek titreşim dalgalarının gücüyle tahrip ederek parçalanmasına yol açarlar ve deriyi serbest bırakırlar. Bu sayede daha düzgün bir yüzey oluşmasını sağlayarak portakal kabuğu görüntüsünü ortadan kaldırırlar.

 

AWT aynı zamanda dermisin kalınlaşmasına ve yağ tümseklerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ultrason görüntüleri sayesinde tedaviden sonra cildin yeni kollajen oluşumu ile kalınlaştığı ve kalitesinin arttığı görülmektedir.

 

AWT ile selülitin yanı sıra bölgesel yağ fazlalıkları ve cilt gevşekliği sorunu da çözüm bulmaktadır. Araştırmalarda cilt elastikiyetindeki artışın 3. Aydan itibaren %70’in üzerine çıktığı bildirilmiştir.

 

Genetik olarak erkek vücudunda 18 milyon kadın vücudunda ise 21 milyon yağ hücresi vardır ayrıca kadın bedeni lenfatik dolaşım açısından daha yavaştır. Çünkü lenf akışındaki en önemli dinamik olan kas yapısı ve hareketi kadınlarda daha azdır. Lenf akımındaki zorluk, yağ dokusunda sıvı birikmesine ve yeterli hücresel faaliyetin azalması sonucunda, bozukluğa yol açacaktır. Üstüne üstlük kadınlarda lipogenez yani yağ yapımı da daha yüksek ve kolaydır, avt ile bu kısır döngü tersine döndürülerek lipoliz artmakta ve ödem çözülmektedir. Selülitteki iki büyük sorun ödem ve yağ birikmesidir. Verilen şok dalgaları direk yağ dokuda çözülme sağlar. Lenfatik damarlarda ise darbeler, peristaltizmi yani lenfatik akımı hızlandırırlar.Ayrıca özel metabolitlerin açığa çıkıp geçirgenliğin artmasıyla ödem sorunu da çözülmüş olur.

 

SELÜLİT VE SARKMALARDA ÇOK ETKİLİ

 

Bölgesel yağlanma ve selülit tüm dünyada en çok araştırılan sahalardan birisidir. Estetik tıp alanındaki gelişmeler, sürekli yeni sistemleri ve tedavi yaklaşımlarını beraberinde getiriyor. Burada amaçlanan daha etkin ve ağrısız ve en önemlisi kişiyi sosyal hayatından alıkoymadan kısa sürede sonuç almak.  AWT bütün bunlara iyi yanıt veriyor.

 

AVT titreşim darbeleri esasına dayanır. Titreşim darbelerinin ultrasound dalgalarına göre en belirgin avantajı doku harabiyeti yapmaksızın direkt hedef doku yani yağ dokuda parçalanma sağlayabilmesidir. Ayrıca ultrasound dalgaları sınırlı bir derinlikte etkin iken, şok darbeler daha derin doku katmanlarına ulaşmaktadır. 60'lı yılların sonlarından itibaren kullanılan şok dalgaları, böbrek taşı kırmada ameliyatsız tedavi olanağı sağlayan eşsiz bir teknoloji. Böbrek ve diğer dokulara hasar vermeden, hedef yani taş şok dalgalarıyla kırılır.

 

AWT ne radyo dalgası, ne de ultrasound olmayan, titreşim esasına dayalı bir şok yaratır, hücre hasarı yapmaksızın üst üste atış yapabilir. AWT başta selülit olmak üzere, çene altı, kol ve yüzdeki sarkmalarda etkili olmaktadır. Uygulamada, yaklaşık 6 hafta süren, 12 seans bitiminde genellikle sonuca ulaşılmaktadır.

 

ÖDEM VE YAĞ BİRİKMESİNİ YOK EDİYOR

 

Selülit, iki büyük sorunla ortaya çıkıyor. Ödem yani su toplanması ve yağ birikmesiyle kendisini gösteren selülit, verilen şok dalgaları ile yağ dokuda çözülme sağlanıyor. Lenfatik damarlarda ise özel metabolitlerin açığa çıkıp, geçirgenliğin artmasıyla ödem sorunu da çözülmüş oluyor, avt tedavisi son derece etkili ve konforlu bir tedavi. Burada tek şart, günde en az bir saat yürümek ve 2,5- 3 litre su içmek. Çünkü ortaya çıkan yağ asitleri ve gliserolün bir şekilde enerji ihtiyacı ile yakılıp yok edilmesini sağlamak gerekir.

 

Cilt sıkılaşması ve yağ doku kaybı nedeniyle bölge başına hissedilir derecede incelme söz konusudur. Hele birde uygun bir beslenme planıyla kilo kaybı da söz konusu ise sonuç çok daha memnuniyet vericidir.

 

AWT HANGİ DURUMLARDA UYGULANAMAZ?

 

 

AWT TEDAVİ SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

AWT ZARARLI BİR İŞLEM MİDİR ?

 

Hayır. Uygulanmasında sakınca olmayan kişilerde awt ile selülit tedavisi ve bölgesel incelme tedavisi sakıncalı değildir. Çünkü deri altına gönderilen etken madde ses dalgasıdır. Ses dalgaları çok eski zamanlardan beri sağlık alanlarında kullanılan ve başarasını kanıtlamış bir tedavi aracıdır.

.